Nie dla podcinania lotek
Nie dla ręcznego karmienia mniejszych papug
Nie dla smyczy i szelek dla papug
Nie dla rozmnażania papug z zoologów
Nie dla łączenia papug różnych gatunków w pary
Nie dla wysyłania papug pocztą


niedziela, 29 lipca 2012

Czy aby na pewno nimfa?

Marzysz o papudze, słyszałeś dużo nimfach, ale czy jest to na pewno dla Ciebie odpowiedni ptak? Nimfa nie jest jedyną papugą, która jest odpowiednia dla początkujących. Czy aby na pewno odpowiada Ci jej spokojny charakter? Może wolałbyś jakąś trochę żywszą papugę? Mogą np. bardziej Ci odpowiadać energiczne papużki faliste, których zawsze jest wszędzie pełno? Są też trochę agresywniejsze aleksandretty obrożne lub nierozłączki. Może wolałbyś zwinną modrolotkę, która wciśnie Ci się w najmniejsze zakamarki Twojego mieszkania. Jest dużo gatunków papug, o różnych charakterach. Jeżeli już decydujesz się na zakup papugi i jesteś rozsądny, chcesz jakąś niewymagającą papugę, to jak widzisz niekoniecznie może to być nimfa. Jeżeli wolisz energiczną papugę wybierz falistą. Jeżeli natomiast szukasz papugi z charakterem, która pokaże Ci jak coś się jej nie spodoba wybierz aleksandrette obrożną. Wybór należy do Ciebie. Oczywiście są też osoby, którym marzy się "duża" papuga. Dlaczego? Głównie dlatego, że jest duża. Osoby te np. wahają się miedzy żako, kakadu lub arą i nietrudno jest się domyślić czym się kierowały przy wyborze tych gatunków, biorąc pod uwagę to, że oprócz tego że są większe, to nie mają ze sobą nic wspólnego. Oczywiście, jeżeli komuś naprawdę zależy na jednej konkretnej papudze, to nie ma sensu, żeby na początek kupował sobie nimfę, która może żyć 25 lat. Ważne jest jednak, żeby odpowiednio się przygotować na kupno papugi, która żyję kilkadziesiąt lat i z którą spędzisz prawdopodobnie całe swoje życie. Po pierwsze: rodzice nie kupują Ci tej papugi. To znaczy, że jesteś dorosły, pracujący i posiadasz własny dom. Bo jesteś niepełnoletni, rodzice kupują Ci tą np. arę, a co gdy pójdziesz na studia? Gdy będziesz musiał wyjechać do innego miasta? O ile może uda Ci się znaleźć lokum, w którym można by trzymać cichsze, małe papużki, to raczej na dużą papugę o donośnym głosie nikt się nie zgodzi. I papuga zostanie z rodzicami. Kończysz studia, znajdujesz pracę, mieszkanie. Okazuję się, że nie jesteś w stanie trzymać dużej papugi w swoim domu. Nie wiadomo jak potoczy się Twoje życie, dlatego dopóki nie będziesz pewien, że będziesz mieć odpowiednie warunki dla papugi która Ci się marzy, to wstrzymaj się z jej kupnem. Dla jej dobra. Pamiętaj tylko, że oprócz: nimf, papużek falistych, aleksandrett obrożnych, nierozłączek czerwonoczelnych, papugi wymagają w naszym kraju aktów urodzenia w niewoli. Musisz dostać te dokumentu w miejscu, w którym kupujesz papugę i masz chyba 14 dni od zakupu na zarejestrowania jej w urzędzie.

7 komentarzy:

  1. Witam. Chciałbym kupić sobie papugę w najbliższym czasie. Zastanawiam się nad nimfą albo kakadu. Proszę o pomoc w wyborze i kontakt maciejos5656@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To tak jak byś napisał szukam auta zastanawiam się między Punto, a Ferrari :)

      Usuń
  2. Hejka. Chciała bym zakupić papugę u hodowcy. Szukam papugi która będzie śpiewać i (jak się nauczy) mówić. Czy możesz mi jakąś polecić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja polecam papugę żako jeśli chcesz gadatliwą. A jeżeli chodzi o mniejsze papużki to radzę nimfe. Potrafią naśladować dzwonki telefonu i mówić proste słowa n.p. dzień dobry ,kocham cię , chodź itp. oczywiście nie gwarantuje że każda papuga będzie chętna do nauki :)

      Usuń
  3. Mieliśmy przez 7 miesięcy papugę nimfę. Zapewne samca, bo pięknie śpiewał i mąż nauczył ją kilka melodii. Od początku była chora, ale żaden weterynarz nam nie dał rady pomóc.
    Gdy zdechła nie możemy wytrzymać tej pustki. Ale zastanawiamy się czy tym razem nie kupić dwóch np rodzeństwa z jednego miotu. Byłyby mniej samotne gdy wychodzimy do pracy. Czy taką parę da się oswoić?

    OdpowiedzUsuń
  4. Gdybyś szukała informacji dotyczących odżywiania papug w domu to polecam ten artykuł https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/Papuga-w-domu-odzywianie-i-akcesoria Mi bardzo pomógł, gdy mąż przywiózł do domu papugę od znajomego (nie poinformował mnie o tym). Na początku się bałam w ogóle do niej podejść ale teraz żyje nam się razem świetnie.

    OdpowiedzUsuń